BORIS KUBURIČ
Cankarjeva cesta 1, 4290 Tržič
Tel: 04/ 5924 630
Faks: 04/ 5924 631
E-mail: boris.kuburic@jskd.si
(Vodja izpostave Boris Kuburič in predsednik ZKO Tržič David Ahačič. Foto: Dejan Berguš.)
Sklad je bil ustanovljen z zakonom leta 1996 kot Sklad RS za kulturne ljubiteljske dejavnosti, od leta 2000 pa se imenuje Javni sklad RS za kulturne dejavnosti. S skladom je bila postavljena pomembna kulturna mreža, ki pokriva celotno ozemlje Slovenije, sega pa tudi v zamejstvo in mednarodni prostor.
Večina programov in projektov različnih zvrsti in zahtevnosti je namenjenih prostočasnim kulturnim dejavnostim, hkrati pa 59 območnih izpostav sklada s kulturnim posredništvom omogoča dostop do pomembnejših kulturno umetniških dosežkov tudi zunaj večjih urbanih središč.
Sklad je član regionalne kulturne povezave dežel srednje in jugovzhodne Evrope ECuCo in evropske mreže prostočasnih kulturnih organizacij ENVAA (http://www.envaa.org).
Kultura za vsak čas – strokovna, organizacijska in finančna podpora kulturnim dejavnostim.
Povečati dostopnost kulturnih dobrin in kakovost kulturnega udejstvovanja v celotnem slovenskem kulturnem prostoru.
Sklad pripravlja programe in projekte na naslednjih kulturnih področjih:
Kot določa Akt o ustanovitvi, ima Javni sklad RS za kulturne dejavnosti dva organa in sicer Nadzorni svet in enočlansko upravo – direktorja. Nadzorni svet, ki ga imenuje Vlada RS, ima sedem članov, v sedanjem mandatu so to mag. Franci Pivec, predsednik, Marija Aleš, Ervina Jarc, dr. Janko Malle, Metka Šošteršič, Tone Urbas ter Igor Švara.
Direktor sklada je mag. Marko Repnik.
Sklad ima strokovno službo, ki opravlja strokovne, organizacijske, finančne, administrativne in tehnične naloge, razporejena je na sedežu v Ljubljani in na 59 izpostavah po vsej Sloveniji.
Direktor ima dve vrsti svetovalnih organov:
Strokovne podlage za odločanje direktorja pri izvedbi javnih razpisov in pozivov za sofinanciranje in pripravi programa sklada na nacionalni ravni pripravljajo strokovno programske komisije za glasbeno, gledališko in lutkovno, likovno , folklorno in etno, filmsko, plesno literarno in večzvrstno dejavnost.
Na območnih izpostavah pa se na predlog občin oblikujejo sveti območnih izpostav, ki dajejo predloge in pobude v zvezi z delom izpostav.
Kot posebna organizacijska oblika so se izoblikovale regijske koordinacije – trenutno jih je deset, ki povezujejo območne izpostave določene regije.